​​

„13 dienų saugojau laisvę“

​​„Sausio 13-osios užfiksuotas akimirkas skiriu bendražygiams ir buvusiam mūsų vadui Jonui Gečui.“ Artūras Rimkevičius

2021 m. sausio 11 d.
Pristatome kraštiečio, Kauno kolegijos Menų akademijos Stiklo, keramikos, odos, tekstilės meno studijų programos dėstytojo, stiklo dailininko Artūro Rimkevičiaus autentiškų fotografijų parodą, skirtą Sausio 13-osios įvykių 30-osioms metinėms pažymėti. Simbolinis skaičius 13: „13 dienų saugojau laisvę“ eksponuojama 13 autoriaus foto akimirkų, užfiksuotų saugant Aukščiausiąją Tarybą. 

​Artūro Rimkevičiaus prisiminimai apie tų dienų įvykius:

„Sausio 12-ąją, atsisveikinęs su šeima, išvažiavau autobusu į Vilnių. Netoli Grigiškių  sustabdė mus tanketės su okupantų kareiviais. Įėjęs karininkas peržvelgė visus keleivius. Truputi buvo neramu, nes rankovėje buvau paslėpęs savadarbę medžio kuoką iš kastuvo koto, panašią į konsteblių 19 a. lazdelę ir plačiaformatį juostinį fotoaparatą „Liubytel“. Visos akimirkos užfiksuotos su šiuo aparatu. Atvažiavę prie profsąjungos spaustuvės įėjimo užsirašėme savanoriais. Mus koordinavo du vyresni vyrai, vienas jų – Jonas Gečas.

​Vakare, kai prasidėjo pirmasis budėjimas, iš sąrašo atėjo tik 8, o buvo užsirašę apie 30. Kiekvieną rytą buvo sudaromas vis naujas sąrašas, o vakare, po patikrinimo, jis buvo sunaikinamas. Mes vakarais, įėję į vidinio kiemo spaustuvės koridoriaus patalpas, užbarikaduodavome įėjimą į Aukščiausios Tarybos laiptinę metalinėmis darbuotojų persirengimo spintelėmis ir užritindavome prieš jas sunkius spaudos popieriaus ritinius. Vėliau išvyniodavome priešgaisrines žarnas, pasiruošdavome pasitikti priešą galingomis vandens srovėmis. Buvome ginkluoti tik strypais ir lazdomis.
Tik praėjus 25 metams, kai netikėtai atradau tų įvykių užfiksuotas juostas, nusprendžiau surengti 2016 m. personalinę parodą – „Foto akimirkos. 13 dienų saugojau laisvę“ – Kauno kolegijos JVM Fakultete. Ir tada aš suvokiau, kad mes buvome 8 „kamikadzės“, nes jei iš vidinio kiemo būtų šturmavę parašiutais nusileidę desantininkai, mūsų tą naktį jau nebūtų.

​Telefono neturėjome, tai palaikyti ryšio su pačiais artimiausiais neturėjome galimybės. Namiškiai buvo nežinioje.
Nuoširdžiai teigiu, kad tomis akimirkomis jokios baimės mes nejutome. Iš mano draugų 2 tapo Lietuvos kariuomenės savanoriais, Jonas Gečas tapo mūsų vadu. O aš grįžau tęsti dėstytojo karjeros“, – pasakoja ​Artūras Rimkevičius.


Nuoširdžiai dėkojame kraštiečiui Artūrui Rimkevičiui už galimybę šią parodą  pristatyti bibliotekos skaitytojams.

© PigiosSvetaines.lt