Bibliotekininkų viešnagė Graikijoje

Spalio pradžioje, įgyvendindami Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą projektą „Bibliotekų tvarumui: tarptautiniai tarpinstituciniai dialogai tarp Lietuvos ir Graikijos kultūros, švietimo ir turizmo sektorių“, 30 savivaldybių viešųjų bibliotekų vadovų, jų tarpe ir Jonavos viešosios bibliotekos direktorė S. Gajauskaitė, lankėsi 9 Graikijos kultūros bei švietimo įstaigose, dalinosi patirtimi apie paslaugų plėtrą, bandė rasti sąlyčio taškus ir skirtumus, domėjosi fondų komplektavimo specifika, pokyčių valdymo klausimais.
Graikija pasirinkta neatsitiktinai. Kasmet balandžio 23-iąją Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) iniciatyva visame pasaulyje švenčiama Pasaulinė knygos diena. 2018-ųjų Pasaulio knygų sostine paskelbta Graikijos sostinė Atėnai – nuo 2018-ųjų iki 2019-ųjų balandžio 23 dienos knygos karaliauja čia. Metų šūkis – „Knygos visur“. Knygos kiekviename kampelyje ir kiekvienam, nepriklausomai nuo amžiaus ar kilmės – atėniečiui ir miesto svečiui.
Džiugu, kad mes lankėme Graikijos bibliotekas besiruošiančias kitais metais priimti viso pasaulio bibliotekininkus. 2019 m. rugpjūčio 24-30 d. pasaulio bibliotekininkai dalyvaus 85-ojoje Tarptautinės bibliotekininkų asociacijų federacijų (IFLA) konferencijoje, kuri vyks Graikijos sostinėje Atėnuose.  
Vizitas buvo labai įdomus ir produktyvus. Džiaugiamės, kad buvome priimti labai svetingai ir dėmesingai. Aplankytos ne tik skirtingos Graikijos bibliotekos, bet ir tuo pačiu pristatytos Lietuvos bibliotekų išskirtinė veikla.  
Aukščiausiu lygiu vyko susitikimas su Graikijos bibliotekininkų ir informacijos mokslininkų asociacijos nariais. Konferencijos metu A. Papazoglou, Graikijos bibliotekininkų ir informacijos mokslininkų asociacijos prezidentė, pristatė Graikijos bibliotekų asociacijos veiklas, planus, keliamus tikslus ir siekius. Pasak prezidentės, šiuo metu Graikijos bibliotekos atlieka svarbų vaidmenį iš naujo apibrėždamos savo vaidmenį, plėtodamos ir skatindamos naujas informacines paslaugas, vystydamos bendradarbiavimą, siekdamos patenkinti nuolat besikeičiančius jų auditorijų poreikius. 
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos prezidentė Danguolė Abazoriuvienė pristatė Lietuvos viešąsias bibliotekas, jų vykdomus projektus, pateikė statistinius duomenis, nevengė iškelti ir mūsų veiklos problemų. Susitikimo metu buvo daug kalbama apie prisijungimą į broliškų bibliotekų programą, buvo pristatytas ir kitų metų IFLA konferencijos simbolis, paaiškinta jo reikšmė. Lietuvos bibliotekininkai buvo nuoširdžiai pakviesti dalyvauti šiame reikšmingame visai bibliotekinei visuomenei renginyje. 
Bibliotekinių patirčių turėjome labai įvairių. Netradicines ir įdomesnes savo veiklomis bibliotekas trumpai pristatysiu. 
Pažintis su Graikijos bibliotekomis prasidėjo atvykus į Atėnų centrinę ir vaikų biblioteką. Ši biblioteka gali didžiuotis ne tik savo praeitimi, nes čia buvo išleistas pirmasis Atėnų laikraštis, sukauptas didelis senosios periodikos fondas, prie kurio darbuojasi mokslininkai ir studentai, bet ir gausiais knygų rinkiniais apie Graikijos sostinę Atėnus, nors, pasak bibliotekos darbuotojų, jie orientuojasi ne į rinkinių kiekybę, bet jų kokybę. Viena iš specifinių šios bibliotekos veiklos sričių – darbas su pabėgėlių vaikais. Jiems organizuojami užsiėmimai, kurių metu pristatoma senoji Graikijos istorija, raštijos periodai, mokomasi naujosios šnekamosios graikų kalbos. Nemažai laiko sąnaudų šios bibliotekos darbuotojai skiria periodikos skaitmeninimui.  
S. Gajauskaitė Atėnų bibliotekoje

Pačių mažiausiųjų kampelis Atėnų vaikų bibliotekoje

​Lankėmės pirmojoje Atėnų savivaldybės centrinėje bibliotekoje, aptarnaujančioje vaikus nuo 0 iki 6 metų amžiaus. ​Ši biblioteka yra padalinta į dvi dalis. Pirmojoje laukiami lankytojai nuo 0 iki 3 metų amžiaus kartu su juos lydinčiais asmenimis, kitoje aptarnaujami mažieji atėniečiai nuo 3 iki 6 metų amžiaus. Bibliotekoje kartu su kitomis ne pelno siekiančiomis organizacijomis vykdomos programos visų metų bėgyje. Naujos knygelės mažiesiems skaitytojams pristatomos teatro principu. Čia galima rasti net 12 užsienio kalbomis parašytų knygų. Deja, lietuviškų knygelių mes ten neradome. Šis padalinys pradėjo veikti tik 2016 metais, todėl viskas čia dar dvelkia naujumu, ryškios spalvos ir vaikams pritaikyta aplinka bei lankstus darbo grafikas pritraukia vartotojus.
Šalia veikia ir padalinys, kuris aptarnauja vaikus nuo 6 iki 15 metų amžiaus.​ Čia, be 5 tūkst. pavadinimų juos dominančių knygų, jaunieji skaitytojai gali vietoje žaisti įvairius stalo ​žaidimus, kartu su bibliotekininke dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, įvairiose programose. 
 ​
Atėnų priemiestyje įsikūrusi Agios Paraskevi biblioteka Alekos Kontopoulos muziejuje. Muziejui pastatą su visais daiktais dovanojo žymaus Graikijos dailininko Alekos Kontopoulos našlė, su sąlyga, kad šalia būtų pastatyta ir veiktų biblioteka. 1990 metais tai ir buvo padaryta. Bibliotekos atstovai, aptarnaujantys virš 7 tūkst. vartotojų, papasakojo apie daugybę čia vykdomų programų, užsiėmimų, šviečiamųjų renginių.
 A. Kontopoulos muziejuje


Agios Paraskevi bibliotekoje


Agios Paraskevi bibliotekos kiemelis


Ši biblioteka unikali tuo, kad yra vienintelė Graikijoje, kuri veikia kartu kaip muziejus. Dailininko studija muziejuje išlikusi taip kaip jis dirbo. Bibliotekos veikla išsiskiria iš kitų dar ir tuo, kad čia labai rūpinamasi graikų raštija ir miesto istorinės atminties išsaugojimu. Čia mokomasi kurti literatūrą, ją versti, redaguoti. Bibliotekoje populiarios grupės, kuriose mokomasi oratorystės meno. Vasarą bibliotekos- muziejaus sodelyje rengiamos tapybos pamokos vaikams. Kiekvienų metų rugsėjį biblioteka organizuoja meno festivalius, sukviečiančius daug meno gerbėjų ir dalyvių. Lankantis bibliotekoje malonu buvo dar ir tai, kad čia mums parodė ir lietuvių autoriaus Sauliaus Kundroto knygą, išverstą į graikų kalbą.
  ​
Mūsų susitikimai su kolegomis graikais tęsėsi Livadeia viešojoje bibliotekoje, kuri veikia 27 tūkst. gyventojų turinčiame Graikijos miestelyje. Be visų kitų, jau ir kitose bibliotekose matytų veiklų, ši biblioteka išsiskiria savo dėmesiu fotografijos mėgėjams. Jie rengia kursus, seminarus, norintiems išmokti fotografijos meno pagrindų, organizuoja savo darbuotojų parodas miestelio erdvėse. Įdomią parodą teko pamatyti ir mums.
Livadeia bibliotekoje


Paroda miestelio erdvėse


Savanoris pasakorius pasakoja Livadeia miestelio istoriją


Įstaiga turi mobilią biblioteką, kuri aptarnauja mokyklas ir visuomenines organizacijas. Savanoriai yra sukūrę bibliotekos pagalbininkų draugiją, kuri ne tik inicijuoja įvairias veiklas, padeda jas įgyvendinti, bet ir visuomenėje renka lėšas bibliotekos veikloms vykdyti. Bibliotekoje savanoriauja ir didelis miestelio patriotas, kraštotyrininkas, pasakorius. Jis vėliau pravedė ir mums ekskursiją po Livadeia miestelį, turintį gilias kultūrines tradicijas. Kolegos ir miestą parodė ir surengė graikų literatūros pristatymą prie miesto upės ištakų ten kur dievai kažkada vandenį gėrė.

​​Taip pat užsukome į ​Keratsini-Drapetsona savivaldybės bibliotekos erdves, kurios sužavėjo jaukumu, spalvomis ir žaismingumu. Ši biblioteka yra apdovanota už ES skaitmeninės visuomenės kūrimą ir darbą su žmonėmis, turinčiais negalią.
Keratsini-Drapetsona bibliotekos erdvės


Keratsini-Drapetsona bibliotekoje 


Keratsini-Drapetsona bibliotekos erdvės


Susipažinome su Anthos bibliotekos, įsikūrusios Fougaro centre, įdomiomis veiklomis. Įžengus į Fougaro centro teritoriją, sunku patikėti, kad čia prieš karą buvo gaminami cigarai. Nuo 2004 m.- tai pripažinta paveldo teritorija. Jau tik pažvelgus į aplinką, norisi gėrėtis ja ir eiti eiti toliau. Tai privatus kompleksas, kuriame veikia biblioteka, meno dirbtuvės, galerija ir kavinė. Išpuoselėtoje lauko erdvėje lankytojai gali pramogauti žaisdami šachmatais, skaityti knygas ar gardžiuotis kava, besigėrint gėlėmis ir čiurlenančiu vandeniu. Literatūra ir menas čia papildo vienas kitą, tačiau visos paslaugos yra mokamos. Pavyzdžiui, metinis skaitytojo bilietas – 40 Eur.
Anthos bibliotekos lauko erdvė


Anthos biblioteka


Anthos bibliotekos vaikų erdvė


Įėjimas į Anthos biblioteką


Fougaro centro lauko erdvė


Anthos biblioteka buvo įkurta 2000 metais iš asmeninių bibliotekų fondų, o vaikų biblioteka tik 2015 m. Anthos bibliotekoje labai turtinga knygų ir žurnalų kolekcija, susijusių su įvairiais menais (tapyba, skulptūra, kinas, architektūra, fotografija, muzika, teatras ir kt.). Biblioteka rengia įvairias švietimo programas, teatro ir muzikos renginius, bendradarbiaujant su vietinėmis kultūros institucijomis, muziejais, galerijomis ir mokyklomis. Išradingai dirba internetinėje erdvėje – jau dešimt metų veikia bibliotekos interneto draugų dienoraštis. Biblioteka lankytojus priima trečiadieniais- sekmadieniais. Nuo 2010 m. Anthos biblioteka dirba su Harvardo universiteto Graikijos studijų centru, įsikūrusiu Nafplio mieste.
​Susipažinome ir su Harvardo universiteto Graikijos studijų centru. Šis centras buvo įkurtas būtent Graikijos Peloponeso pusiasalio Nafplio mieste, nes čia 1450−1100 m. pr. m. e. gyvavo Mikėnų civilizacija. Harvardo universiteto Graikijos studijų centras yra bazė atvykti studentams ir profesoriams vykdyti archeologijos studijas. Šio centro biblioteka yra viena iš turtingiausių Vakarų Europos bibliotekų. 
 
Įdomus ir išsamus buvo šio centro pristatymas su galimybe pavartyti Harvardo universiteto bibliotekos elektroninį katalogą, bet labiausiai sudomino skaitmeninimo įrenginys, kuris be žmogaus pastangų ir įsikišimo, suskenuoja ir visiškai sudūlėjusį rankraštį.

​Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos atstovai vizito Graikijoje pabaigoje lankėsi erdvioje, modernioje, originalioje ir tik ką atvėrusioje duris lankytojams duris Nacionalinėje bibliotekoje. Generalinis direktorius dr. Filippo Tsimpoglou išsamiai pristatė bibliotekos istoriją, strateginės veiklos kryptis ir prioritetus. ​
 ​
Nacionalinė biblioteka Graikijoje įsteigta 1829 m. Kurį laiką biblioteka neturėjo pastovios vietos. Ji glaudėsi Šv. Eleftheriosa bažnyčioje, pirmojoje miesto katedroje. 1887 m. Nacionalinės bibliotekos naują pastatą suprojektavo danų architektas Theophilis Hansenas. Šventyklos pavidalo rūmams panaudotas Pentelės kalno marmuras. Čia buvo saugoma daugiau nei pusė milijono knygų, tarp jų daug iliustruotų rankraščių ir retų pirmųjų leidinių (50 Homero raštų kopijų, 300 tūkst. bizantiškos muzikos rankraščių ir kt.). 

Nuo 1903 m. Nacionalinė biblioteka įsikėlė į Valianos universiteto patalpas, o 2017 metais perkelta į naują Stavros Niarchos fondo kultūros centro komplekso pastatą. Šiame centre be Nacionalinės bibliotekos, įsikūrė Nacionalinis teatras ir Stavros Niarchos parkas. Šis komplekso pastatas – išskirtinė Stavros Niarchos fondo dovana (596 mln Eur) Graikijos sostinės gyventojams. Šį įspūdingą kultūros centro komplekso pastatą projektavo architektas Renzo Piano.
Graikijos nacionalinė biblioteka


Nacionalinės bibliotekos erdvės


Nacionalinės bibliotekos vaikų erdvė


Tik šių metų pavasarį Graikijos nacionalinė biblioteka atvėrė duris lankytojams. Bibliotekos patalpos užima net 22 tūkst. m2. Biblioteka lankytojams atvira nuo 6 val. ryto iki 24 val. nakties. Graikijos nacionalinę biblioteką kuruoja Švietimo, mokslo ir religijos reikalų ministerija. Biblioteka gauna nemokamus dokumentų privalomuosius egzempliorius.
 ​
Visi renginiai bibliotekoje yra nemokami. Netgi čia galima nemokamai pasiimti pačiūžas ir mėgautis žiemos sportu šalia esančiame vandens kanale. Vaikų erdvėje nuolat budi slaugė, o žindančios mamos gali ramiai pamaitinti savo mažylius jaukioje žindymo erdvėje.
Nacionalinės bibliotekos erdvės


Atėnų panorama Nacionalinės bibliotekos terasoje


Nacionalinė Graikijos biblioteka, apsupta žaliuojančiu, išpuoselėtu parku, pripažintu originaliausiu tarp 75 parkų Europoje, vandens kanalu, džiuginančiu lankytojus vasarą ir žiemą, nuolat besikeičiančia skulptūrų paroda, ir dar kvepianti naujais baldais, visus sužavėjo. Vaikščiojant ant bibliotekos stogo - terasos, girdint kaip šnara smilgos ir atsiveriant nuostabiai Atėnų panoramai, apima nerealus jausmas. 
 ​
Tačiau pasak direktoriaus dr. Filippo Tsimpoglou, Nacionalinėje bibliotekoje šiuo metu vyksta modernizavimas visuose lygiuose, tačiau ji turi labai daug problemų. Dėl krizės Graikijoje, neužtenka lėšų naujų darbuotojų įdarbinimui, naujų knygų ir kompiuterinės technikos įsigijimui.

​Įgyvendindami projekto „Bibliotekų tvarumui: tarptautiniai tarpinstituciniai dialogai tarp Lietuvos ir Graikijos kultūros, švietimo ir turizmo sektorių“ programą, lankėmės ne tik bibliotekose, bet vykome ir į žymiausias Graikijos vietoves, susipažinti su Graikijos kultūra ir istorija.
Atėnų akropolis


Mitais ir legendomis apipintuose Delfuose


Nafplio vaizdas nuo Palamidžio tvirtovės


Epidauro teatras


​Aplankėme įstabųjį Akropolį, jo šventyklas ir Archeologijos muziejų, kur saugomi senosios Graikijos skulptūros šedevrai. Pabuvojome Delfuose – religiniame antikinės Graikijos centre, įsikūrusiame vaizdingame Parnaso kalno šlaite, kur pamatėme Apolono šventyklą, stadioną, Dioniso teatrą – pirmąjį akmeninį teatrą Graikijoje. Ekskursijų metu sustojome prie technikos paminklo - Korinto kanalo, kuris skiria Egėjo ir Jonijos jūras. Pervažiavę Korinto kanalą gėrėjomės Peloponeso pusiasalio grožiu. 
Vėliau apsilankėme nuostabia akustika garsėjančiame Epidauro teatre. Tai 12 tūkstančių vietų akustinio meno šedevras, išlikęs iki mūsų dienų. Apsilankėme ir olimpiniame stadione, kuriame telpa 50 tūkst. žiūrovų. Visi lankyti objektai paliko neišdildomą įspūdį.
Pažintis su kitos šalies bibliotekomis visuomet įkvepia naujiems darbams, gimsta originalios idėjos ir užsimezga nauji kontaktai.

Skirmutė Gajauskaitė,
                                                                                                            Viešosios bibliotekos direktorė 
© PigiosSvetaines.lt