Jonavos rajono savivaldybės viešoji biblioteka – vaikų ir jaunimo draugas 2020

2021 m. spalio 11 d.

​2020-ieji Jonavos viešojoje bibliotekoje išsiskyrė kaip ypatingai aktyvūs draugystės su vaikais ir jaunimu metai. Nepaisant karantino iššūkių, šis laikas buvo labai turiningas, o kartu su bibliotekos bendruomene į pažinimo kelionę leidosi ikimokyklinukai, moksleiviai, socialinės rizikos šeimų vaikai ir jaunimas. Įgyvendinti Jonavos rajono savivaldybės, Kultūros tarybos, Europos socialinio fondo ir Jaunimo reikalų departamento finansuoti projektai „Biblioteka – tai Jūs ir mes“, „Tu gali rinktis ir judėti kartu“, „Kūrybinis-terapinis rašymas – nuo dirbtuvių iki maratonų“.
Kad biblioteka – puiki vieta augti ir skleistis, mažieji bibliotekos draugai įsitikino dalyvaudami skirtingose veiklose: Kauno valstybinių lėlių dramos teatro spektakliuose, betarpiškuose susitikimuose su rašytojais ir aktoriais: Vytautu V. Landsbergiu, Benu Bėrantu, Tomu Dirgėla, Giedriumi Arbačiausku, Vaiva Rutkauskaite, Neringa Vaitkute, Šarūne Baltrušaitiene, Virgiu Šidlausku, Linu Bitvinsku, Sigita Pikturnaite, Violeta Palčinskaite, leisdami įspūdžių pilną popietę su rašytoju ir gamtos fotografu Mariumi Čepuliu, dainuodami su Ieva Zasimauskaite, Jurgiu Didžiuliu ir Erica Jennings. O štai rudenį unikali kūrybinė rudens akcija „Moliūgų terasa“ sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus. Dauguma spalvingų ir originaliais eksponatais paverstų moliūgų – vaikų, švietimo ir ugdymo įstaigų bendruomenių kūrybos rezultatas. 

​Smagiam ir patogiam laiko leidimui biblioteka taip pat įsigijo 10 planšetinių kompiuterių, 25 patogius sėdmaišius, įspūdingą rinkinį naujausių stalo žaidimų, didžiuosius lauko šachmatus, o prie Atvirojo jaunimo centro išdygo šaškių ir teniso stalai, kuriais bet kada galima naudotis.

Aktyvus kultūrinis gyvenimas bibliotekoje skatino jaunųjų savanorių dalyvavimą, o susiduriantys su gyvenimo iššūkiais, norintys prasmingai, sveikai leisti laisvalaikį ir praplėsti savo galimybių ribas rinkosi dalyvauti Jonavos rajono savivaldybės ir Jaunimo reikalų departamento finansuotame Atvirojo jaunimo centro projekte „Tu gali rinktis ir judėti kartu“, pritraukusiame 169 jaunuolius. Ne vienas jaunas žmogus 2020-aisiais iš naujo atrado Atvirąjį jaunimo centrą kaip smagaus ir turiningo laisvalaikio erdvę, kurioje įdomios veiklos gali rasti ir mažas, ir didelis, ir visa šeima.

​Praeiti metai parodė, kad pasiekti jauną kuriantį žmogų ir sudaryti galimybes jo saviraiškai galima net ir tada, kai biblioteka tampa neprieinama. Paradoksalu, bet uždarius biblioteką, mūsų bičiuliais tapo jauni žmonės gyvenantys įvairiausiuose Lietuvos miestuose. Suvienyti noro rašyti, jie savo kasdienybę įprasmino dalyvaudami nuotolinėse kūrybinio-terapinio rašymo dirbtuvėse „Kaip (iš)būti“ ir šią sunkią 2020-ųjų metų kelio atkarpą nuėjo augindami savyje kūrybiškumą ir atrasdami stiprybės bendraminčių rate.

Būtina paminėti ir tuos, kurie prisidėjo prie bibliotekos ir vaikų bei jaunimo draugystės stiprinimo – partnerius: Jonavos vaiko ir šeimos gerovės centrą, labdaros ir paramos fondą „Iššūkis jaunimui“, Socialinių paslaugų centrą, miesto ir rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigas bei vidurinio lavinimo mokyklas, būrį savanorių ir iniciatyvių jaunų žmonių. Kūrybinio-terapinio rašymo projektą padėjo įgyvendinti Raseinių Marcelijaus Martinaičio ir Šakių rajono viešosios bibliotekos. 

​​​Aktyviai gyvendami, ne mažiau aktyviai skleidžiame žinią ir dalijamės savo pasiekimais, tikėdami, kad mūsų pavyzdys gali įkvėpti kitus. Rajoninę informacijos sklaidą ne kartą peržengėme publikuodami straipsnius žurnale „Tarp knygų“, Kauno regiono bibliotekų tinklaraštyje. Socialiniai tinklai ir bibliotekos tinklalapis puikiai tarnauja kaip priemonė tiek informacijos sklaidai, tiek vaikų ir jaunimo skatinimui įsitraukti į nuotolines kūrybines veiklas.
Pasibaigus 2020-iesiems, neapėmė joks pabaigos jausmas. Atvirkščiai – prisiminimai, įgūdžiai, įveikti iššūkiai ir didžiulis draugų, bendraminčių būrys leidžia vis aiškiau įžvelgti, kur link driekiasi mūsų kelias. Nes būti draugu – tai ne tik didžiulis džiaugsmas, bet ir atsakomybė padėti šalia esančiam augti ir skleistis.
 
© PigiosSvetaines.lt