Kosakovskiai, Kasakauskai

2020 m. gegužės 15 d.


​Kosakovskių herbas Naktikovas. Šaltinis: https://www.vle.lt
​KOSAKOVSKIAI (lenk. Kossakowscy), Kasakauskai, herbas Naktikovas (Slepowron) – XVI–XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, XIX a. ir XX a. pr. Lietuvos bajorų giminė. Kilę iš Mazovijos (Mozūrijos). Savo pavardę giminė gavo nuo Kossako kaimo. Kosakovskių pirmtakai Korvinai (Korwin) į Mazoviją atsikėlė apie XIII a. pr. iš buvusios Romos provincijos Panonijos. Iš čia Kosakovskiai persikėlė į Lietuvą, Baltarusiją ir Ukrainą. Daugiausia dvarų Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje įsigijo XVII a. vid. vedybomis. Vėliau valdas išplėtė, supirkinėdami žemes iš kitų dvarininkų (nuo XVIII a. pab. daugiausia dvarų turėjo Vidurio Lietuvoje). 

​Viena žymiausių XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų giminė, gavusi Šv. Romos, o vėliau Prancūzijos ir ne kartą Rusijos imperijos grafų titulus, davė Lietuvos valstybės, bažnyčios, kultūros bei karybos istorijai ne vieną garsų asmenį. Vienuolika Kosakovskių atstovų buvo senatoriais, 3 – vyskupais, daugelis jų buvo daugelio amatų meistrais-universalais.
Iš Lenkijos kilusi Kosakovskių šeima savo galybę pasiekė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, ir jos lietuviškosios linijos vienuoliktoji karta tapo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybingumo pagrindiniais gynėjais XVIII a. pabaigoje. Šia prasme minėtini keturi Domininko Kosakovskio sūnūs, o ypač du jauniausieji broliai – Juozapas Kazimieras ir Simonas – stoję lygia greta su Jonu ir Albertu Goštautais, Leonu ir Kazimieru Sapiegomis ir kitais LDK bajorais.

​Kosakovskių šeimos herbas Naktikovas – tai paukštis, snape laikantis žiedą ir pritūpęs ant pasagos su kryžiumi (lenk. vadinamas Slepowron). Herbas pavadintas pagal kaimo Slepowrony (liet. Naktikovai) pavadinimą.
Šaltinis: Jonavos krašto žmonės. – Jonava : Linotipas, 2000. – P. 92–93; papildyta iš spaudos.

Galite skaityti internete: Visuotinė lietuvių enciklopedija [žiūrėta 2020 m. gegužės 15 d.] 
​Žymūs kraštiečiai [žiūrėta 2020 m. gegužės 15 d.] 
​Vikipedija [žiūrėta 2020 m. gegužės 15 d.] 
​LNB kolekcijos: Kosakovskių šeimos archyvas [žiūrėta 2020 m. gegužės 15 d.] 
​Iš grafų Kosakovskių bibliotekos: albumai [žiūrėta 2020 m. gegužės 15 d.] 
​Didikų Kosakovskių giminės keliais [žiūrėta 2020 m. gegužės 15 d.]  
© PigiosSvetaines.lt