Kvalifikacinė kelionė į Estijos ir Suomijos bibliotekas

2019 m. lapkričio 18 d.
Įgyvendinant Kauno apskrities viešosios bibliotekos projektą „Nuo Lietuvos iki Suomijos: bibliotekų tarptautinių ryšių stiprinimas“ 2019 m. rugsėjo 30 – spalio 6 dienomis Kauno regiono viešųjų bibliotekų specialistai vyko į kvalifikacinę kelionę į Estijos ir Suomijos bibliotekas.

Tarptautinių susitikimų metu buvo aplankytos 9 užsienio šalių bibliotekos: 4 Estijoje (Parnu centrinė biblioteka, Saare ir Harju apskričių bibliotekos ir Estijos nacionalinė biblioteka) ir 5 Suomijoje (Helsinkio centrinė Oodi biblioteka, Sello bei Tikkurila bibliotekos, Turku ir Tampere miesto bibliotekos), tarp kurių ir 2019 m. IFLA išrinkta geriausia biblioteka pasaulyje – centrinė Helsinkio Oodi biblioteka. 
Bibliotekose susipažinta su bendromis paslaugomis, išbandytos kai kurios edukacinės dirbtuvės, pamatyta kuo gyvena kolegos bei sužinota daugiau apie bibliotekų ypatybes bei problemas su kuriomis susiduriama. Taip pat išsamesnei diskusijai apie vyraujančią bibliotekų padėtį ir ateitį susitikta su Estijos bei Suomijos bibliotekų asociacijų vadovais.
 
Estijos ir Suomijos šalių bibliotekos pasižymi išvystytomis e-paslaugomis, supaprastintu bibliotekos paslaugų vartojimu bei technologiniais sprendimais: Estijos bibliotekose skaitytojo pažymėjimas gali būti ir ID kortelė, abiejose šalyse populiaru naudotis išdavimo ir grąžinimo aparatais, vartotojams išduodamos planšetės, kompiuteriai, įrengtos saugios ir uždaros telefonų pakrovimo stotelės, įrengtos žaidimų erdvės, kompiuterizuotos darbo vietos, dirbtuvės su specialiosiomis technologijomis kaip lazerinėmis pjaustyklėmis ir kt. 

Didžiausias dėmesys ir prioritetas paslaugų prasme teikiamas vaikų ir jaunimo skaitymo ugdymui. Kolegos akcentavimo, jog jeigu tektų palikti tik vieną segmentą, kuriam teikiamos bibliotekos paslaugos, tai būtų vaikai ir jaunimas. Skaitymo ugdymas vyksta ne tik įvairių akcijų ir dirbtuvių pagrindu, bet ir moderniai įrengiant erdves mažiesiems skaitytojams. Taip pat abiejose šalyse itin populiarūs bibliotekose organizuojami kaniterapijos užsiėmimai.
 
​Stengiamasi, jog bibliotekos paslaugos būtų prieinamos visoms visuomenės grupėms – vyksta skaitymai senelių namuose, veikia mobilios bibliotekos, o Suomija, susidurianti su dideliu imigrantų skaičiaus augimu, organizuoja jų ir pabėgėlių adaptaciją į visuomenę – siunčia knygas į pabėgėlių stovyklas, juos priima darbo praktikai bibliotekose, organizuoja kalbų kavines (mokomasi suomių ir kt. kalbų), padeda užsienio šalių piliečiams nemokantiems suomiškai užpildyti įvairius oficialius dokumentus ir kt.
Išskiriant vizitą į 2019 m. pripažintą geriausią pasaulyje Helsinkio centrinę Oodi biblioteką, kuri buvo pastatyta minint Suomijos nepriklausomybės 100-metį. „Oodi“ pastatas iškilo pačiame Helsinkio centre, priešais Parlamento rūmus. Iš erdvaus bibliotekos balkono galima pasigrožėti miesto vaizdais. Tris statinio aukštus jungia spiraliniai laiptai, kuriuose užrašyti žodžiai apibūdina įvairias žmonių grupes, kam yra skirta biblioteka: galybė įvairių žodžių primena, jog tai yra visų biblioteka, nesvarbu lankytojų amžius, kilmė, orientacija, polinkiai. Pirmame bibliotekos aukšte įsikūręs Informacijos biuras, laisvalaikio erdvė skirta šeimoms su vaikais bei moksleivių grupėms, kavinė ir restoranas, kino teatras ir daugiafunkcė salė. Bibliotekos populiarumą daugiausia lemia tradicinės paskirties bei naujausių technologijų jungtis, o taip pat milžiniška pasiūlos įvairovė, nevaržanti, neribota žmonių laisvė bei jauki aplinka.

Šiuolaikinė biblioteka šiaurės šalyse yra suprantama ne kaip knygos, bet kaip erdvė. Lankytojams siūloma ne tik pasiskolinti knygas, bet ir praleisti laiką šeimų ar pomėgių centre. Čia įrengtos įrašų studijos su įvairiausia muzikos įranga – galima kurti, atlikti, įrašyti ir klausytis muzikos kūrinių, skolintis instrumentus, dirbti vienam ar su grupe. Labai daug lankytojų sulaukia virtualių žaidimų zona, kūrybinių dirbtuvių ar laikino biuro vieta su kompiuteriais, spausdintuvais, skeneriais, belaidžiu internetu. Norintys imtis rankdarbių čia gali siuvinėti ir siūti, graviruoti ir kitaip meistrauti – priemonės laukia vietoje. Tik medžiagos ir kainuoja lankytojams, o studijas ir kambarius tereikia rezervuoti. 
 
Įdomi ir naudinga kolegų patirtis, įkvepia tobulinti savo veiklą ir siekti pritaikyti gerąją patirtį.  

​Jonavos viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja
​Dalia Plaktonienė

Kauno regiono bibliotekininkai Helsinkio centrinėje Oodi bibliotekoje

Mažųjų lankytojų vežimėliams skirta vieta

Mamų ir vaikų zona

Direktorės pavaduotoja Dalia Plaktonienė

Erdvės

Erdvės

Novatoriški kėdžių sprendimai

Studijos skirtos hobiui, laisvalaikiui, susikaupimui

Erdvės

Rankdarbiams skirta erdvė

3D spausdintuvai

Informacija

Sraigtiniai laiptai

© PigiosSvetaines.lt