Nauji metai – naujos knygos bibliotekoje

2019 m. sausio 4 d.
Prasidėjus naujiems metams, įsivyravus žiemai ir dienoms po truputį ilgėjant, Jonavos viešoji biblioteka papildė savo knygų fondus naujais leidiniais ir siūlo skaitytojams sekti tai, kas Lietuvos leidyboje įdomiausia.
Tie, kas šv. Kalėdas sutiko laikydamiesi tradicinių papročių, apsilankė bažnyčioje ir pažymėjo šią šventę džiugiai, linksmai ir viltingai, turėtų susidomėti naujausia poeto Gintaro Bleizgio knyga „Xeranthemum“. Joje autorius, remdamasis tūkstantmete krikščionybės tradicija, savitai interpretuoja pačią populiariausią pasaulio knygą – Bibliją. Kaip ir dera sakralinei poezijai, nestokojama dievoieškos, moralinių klausimų ir dilemų sprendimo sunkumų. G. Bleizgio knyga įtvirtina tai, kas amžina ir vertinga, o ne tai, kas greitai praeina ir tėra gyvenimo triukšmas. Poetas lietuvių literatūroje – ne naujokas, jis yra išbandęs ir literatūros kritiko, ir prozininko plunksną. „Xeranthemum“ - literatūros ekspertų nuomone, viena iš geriausių praėjusių metų lietuvių poezijos knygų.
Jei sakralinė poezija skaitytoją pykina, tokiam žmogui derėtų pasiūlyti alternatyvą – žymiojo romano „Lolita“ autoriaus Vladimiro Nabokovo knygą „Žvelk į arlekinus“. Šiame romane rusų kilmės amerikiečių rašytojas gvildena mistikos, mūsų kasdienio pasaulio paslaptingumo temas ir siūlo daugiau žaisti, net jei tas žaidimas – mirtinas. „Žvelk į arlekinus“ - ne vienintelė V. Nabokovo knyga, kurią turi Jonavos viešoji biblioteka. Siūlyčiau skaitytojams išbandyti ypatingai „gurmanišką“ literatūrinę praktiką – perskaityti beveik visas ar išties visas vieno autoriaus knygas. Romano „Žvelk į arlekinus“ kūrėjas – figūra, kuri tikrai nusipelno įdėmesnio žvilgsnio.
O jei pasaulio istorijoje ir dabartyje ieškote pirmiausia ne grožio, bet gėrio ir tiesos – į Jūsų rankas nuo Jonavos viešosios bibliotekos lentynos gali patekti jauno istoriko Simono Strelcovo knyga „Geri, blogi, vargdieniai“. Šis istorinis veikalas tikrai skirtas istorijos mėgėjams, besidomintiems Antruoju pasauliniu karu ir žydų likimu per jį. Juolab, kad nemaža dalis jonaviečių iš savo vaikystės ar tėvų pasakojimų dar atsimena XX amžiaus vidurio tragedijas. Mūsų miesto žmonės, norintys suprasti savosios aplinkos istoriškumą ir tai, ką slepia miesto centre esanti kalvelė, – žydų kapinės, - turėtų nepraleisti gero skaitinio – S. Strelcovo veikalo.

​Ramūnas Čičelis
© PigiosSvetaines.lt