Prakalbinti istorijos ženklai

2021 m. sausio 26 d.
Sausio 27-oji – Tarptautinė holokausto aukų atminimo diena – mums primena apie II-ojo pasaulinio karo košmarą, negrįžtamai pakeitusį žmonių likimus. Daugybėje miestų gyvenusias žydų bendruomenes šiandien mena tik istoriniai paminklai. Ne išimtis ir Jonava. Senosios žydų kapinės – vienas ryškiausių štetliškosios Jonavos laikotarpio pėdsakų. Jonavos viešoji biblioteka kartu su Jeronimo Ralio gimnazijos moksleiviais ir VšĮ Litvakų kapinių katalogo „Maceva“ vadove Sandra Petrukonyte praėjusį rudenį pradėjo šių kapinių dokumentavimo darbus: nufotografavo 100 macevų (paminklinių akmenų), kuriuose įrašytos epitafijos vėliau buvo transkribuotos ir išverstos iš hebrajų kalbos. 

​Sovietmečiu vykęs šių kapinių niokojimas pakeitė jas neatpažįstamai. Gyventojų, galinčių pasidalinti gyvąją atmintimi apie Jonavos žydų bendruomenę, lieka vis mažiau. Tokia gyvenimo tėkmė. Bet yra dar vienas kelias – kiekvienam iš mūsų pažinti ir žinojimo pagrindu kurti pagarbų santykį su miesto, kurio dalimi esame kiekvienas, istorija, čia gyvenusia žydų tauta. 

​Taigi, ar žinote, kad:
- Žydų kapinės kuklios, antkapiai paprasti. Toks nurodymas yra Talmude – religinių, teisinių, etinių judaizmo normų rinkinyje. 
 - Žydų tradicijoje ant kapo nededamos gėlės, prieš išeinant iš kapinių čia padedamas akmenukas.
 - Nedera eiti per žydų kapines, siekiant sutrumpinti kelią.
 - Epitafijose labai retai įrašoma mirusiojo pavardė ar gimimo data. Paprastai iškalamas tik vardas, tėvavardis ir mirties metai.
- Dauguma epitafijų baigiamos sakiniu: „Te būna jo (jos) siela surišta amžinojo gyvenimo saitu“, kuris siejamas su Abigailės žodžiais, pasakytais karaliui Dovydui (1 Sam 25:29).
 - Nemažai Jonavos senosiose Žydų kapinėse užfiksuotų macevų skaičiuoja antrąjį šimtmetį, o kol kas seniausias antkapis datuojamas 1839. 

Kultūrinių veiklų organizatorė ​Kristina Jaskūnienė  

© PigiosSvetaines.lt